а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дебаланс

(едн.) дебалансот
Вид збор: Именка, машки род
нерамнотежа
Англиски: imbalance
Примери:
Постои дебаланс меѓу средствата за капитални објекти и оние за реформски проекти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи