а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дебакл

мн. дебакли
Вид збор: Именка, машки род
пораз, пропаст
Англиски: debacle
Примери:
Ова е дебакл на нашиот туризам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи