а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деактивира

деактивираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
в. активира
Англиски: deactivate
Примери:
Тоа е само обид да се деактивира оваа бомба.
Изведенки
деактивирање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи