а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дво

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки со значење дека е двојно, два на број тоа што го означува основата на вториот дел на сложениот збор:
Примери:
двоглав, двогодишен, дводневен
двокатен, двокатница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи