а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двојство

мн. двојства
Вид збор: Именка, среден род
1. Неделиво единство, здруженост на две нешта.
Англиски: duality Албански: dyjësi, dualitet
2. Постоење на две форми кај една појава.
Англиски: duality Албански: dualitet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи