а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двојка

мн. двојки
Вид збор: Именка, женски род
1. Бројот два; тоа што е со него означено (училишна оценка, автобус).
Англиски: two Албански: dysh
Употреба: Математика
Примери:
Доби двојка по историја.
Се вози со двојка до работа.
2. Две лица или два предмета како пар поврзани на некој начин.
Англиски: pair Албански: çift,
Примери:
љубовна двојка
брачна двојка
Двојки гласови по звучност.
3. близнаци
Англиски: twin Албански: binjak
Примери:
Од четири раѓања, седум деца, двојки, тројки како дренки.
Изведенки
двојче ср.
мн. двојчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи