а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двојанка

мн. двојанки
Вид збор: Именка, женски род
1. двоколка
Англиски: two-wheeler Албански: qerre me dy rrota
Употреба: Транспорт
Примери:
Не крцкај, двојанко, доцна низ полето!
Во двојанката се возат старец и девојка.
2. близначка
Англиски: twin Албански: binjake, dyshe
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Вујната се родила како двојанка.
3. Двоен плод, близнаци, двојка.
Албански: binjak
Примери:
Најдов цреша двојанка.
4. Вид кавал, со две цевки.
Албански: kavall me dy tyta
Употреба: Музика и танц
Примери:
Човекот ја извади двојанката и почна да свири.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи