а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двојазичен

двојазичниот
Вид збор: Придавка
1. Што е на два јазика.
Англиски: bilingual
Употреба: Лингвистика
Примери:
Двојазичен речник.
Двојазично издание.
2. Што зборува, каде што се зборуваат два јазика.
Англиски: bilingual
Употреба: Лингвистика
Примери:
Двојазично население.
Двојазично подрачје.
Изведенки
двојазичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи