а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двоцевка

мн. двоцевки
Вид збор: Именка, женски род
Пушка со две цевки.
Англиски: shotgun
Примери:
Ја полнеше двоцевката со сачми.
Бил убиен со двоцевка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи