а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двоуми

(се) двоумат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5428
Се колеба меѓу две или повеќе решенија.
Англиски: vacillate, waver
Примери:
Тој се колеба, се двоуми, не може лесно да се реши.
Се двоумеше кој пат да го избере.
Изведенки
двоумење ср.
мн. двоумења
глаг. им.
Пример: По тие прашања постојат многу двоумења.