а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двотактен

двотактниот
Вид збор: Придавка
1. Што се состои од два такта.
Употреба: Музика и танц
2. Што работи во два такта.
Англиски: two-stroke
Употреба: Технологија
Примери:
двотактен мотор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи