а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двостран

двостраниот
Вид збор: Придавка
Што има две страни, што потекнува од две страни.
Англиски: bilateral
Примери:
Двострана согласност.
Двострани договори.
Изведенки
двостраност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи