а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двосмислица

мн. двосмислици
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што може да се разбере двосмислено.
Англиски: ambiguity
Примери:
Приказната е полна со двосмислици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи