а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двосмислен

двосмислениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14607
1. Што има две значења, што може двојно да се толкува.
Англиски: equivocal
Примери:
двосмислена духовитост
двосмислен знак
2. Што под искажаното крие друга смисла, тера на двоумење, неискрен.
Англиски: devious
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој си зазборува на својот установен, двосмислен начин.
Изведенки
1. двосмислено прил.
Пример: Се насмеа двосмислено.
2. двосмисленост ж.