а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двосед

мн. двоседи
Вид збор: Именка, машки род
1. Возило со две седишта.
Англиски: two-seater Албански: makinë dyvendëshe
Употреба: Транспорт
Примери:
Чамец двосед.
Спортски автомобил двосед.
2. Кауч со две седишта.
Англиски: two-seater Албански: divan dyvendësh
Примери:
Во собата стави тросед, двосед и фотелја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи