а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двор

мн. дворови
Вид збор: Именка, машки род
1. Палата во која живее владетел или веледостојник.
Англиски: castle Албански: oborr mbretëror
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Градежниот стил на европските дворови од XIX век.
2. Владетелот, неговите најблиски и дворјаните што го сочинуваат неговиот најблизок круг.
Англиски: court Албански: oborri
Примери:
На францускиот двор куртизаните играле голема улога.
3. Заграден простор околу куќа.
Англиски: courtyard Албански: oborr shtëpie
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Бев крај оградата од дворот.
Влезе во дворот од селската куќа.
Изведенки
дворче ср.
мн. дворчиња
дем. (за куќен двор)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи