а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дворјанство

мн. дворјанства
Вид збор: Именка, среден род
Висок општествен сталеж што ги наследува привилегиите или ги добива со указ на владетелот.
Англиски: aristocracy
Примери:
Од кочијата се појави околискиот предводител на дворјанството.
Воинственото дворјанство им укажуваше заштита од надворешниот непријател.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи