а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дворјанин

мн. дворјани
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што припаѓа на најблискиот круг на владетелот, висок дворски службеник.
Англиски: courtier Албански: oborrtar, fisnik
Примери:
Дворјанинот мораше да биде трезен кога царот се опиваше.
2. благородник, аристократ
Англиски: aristocrat Албански: aristokrat, fisnik, bujar
Примери:
Тој е еден од ситните дворјани од нашата губернија.
Изведенки
1. дворјанка ж.
мн. дворјанки
2. дворјански прид.
дворјанскиот
Што се однесува на дворјанство, што му припаѓа на дворјанство.
Пример: дворјанско држење, дворјански куќи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи