а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дворски

дворскиот
Вид збор: Придавка
Што му припаѓа на дворот, што се однесува на двор.
Англиски: court
Примери:
дворски сплетки
дворски шут
дворски советник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи