а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двориште

мн. дворишта
Вид збор: Именка, среден род
голем двор
Англиски: yard
Примери:
Во двориштето изградил ќелии наменети за сместување монаси, конаци и други објекти.
Споменатата голема бања е лоцирана на просторот помеѓу двориштето на епископската базилика и северозападниот градски бедем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи