а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дворец

мн. дворци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4797
Аристократска, богаташка резиденција.
Англиски: castle
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Купи прекрасен дворец од крајот на 16 век.
Живее како царица во дворец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК