а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двополов

двополовиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 53940
1. Што има два електрични или магнетни пола.
Англиски: bipolar Албански: dypolësh
Употреба: Физика
2. Што има два биолошки пола, хермафродит.
Англиски: hermaphrodite Албански: dyseksësh, hermafrodit
Употреба: Биологија
Примери:
Двополов организам.
Изведенки
двополовост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК