а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двонационален

двонационалниот
Вид збор: Придавка
Што опфаќа две нации, што се однесува на две нации.
Англиски: binational
Примери:
двонационална средина
Изведенки
двонационалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи