а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двонасочен

двонасочни
Вид збор: Придавка
Што има две насоки, што се врши во две насоки.
Англиски: bidirectional
Примери:
Двонасочен сообраќај.
Изведенки
двонасочност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи