а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дволичник

мн. дволичници
Вид збор: Именка, машки род
дволичен човек
Англиски: hypocrite
Примери:
Препреден, стар дволичник ги залажува сите.
Изведенки
дволичница ж.
мн. дволичници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи