а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дволик

дволикиот
Вид збор: Придавка
Што има два лика, две лица.
Англиски: two-faced
Примери:
Сметам дека на Русија треба да се гледа како на дволик Јанус - кој гледа на исток и на запад.
Изведенки
дволикост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи