а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двокрилец

мн. двокрилци
Вид збор: Именка, машки род
1. двокрилен авион
Англиски: biplane
Употреба: Транспорт
Примери:
Двокрилецот влечеше зад себе реклама.
2. (само мн.) Инсекти со две крила.
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи