а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двократен

двократниот
Вид збор: Придавка
Што се врши на двапати, што е во два дела.
Англиски: double
Примери:
двократно работно време
FlexiMac
 менување на македонски глаголи