а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двоколка

мн. двоколки
Вид збор: Именка, женски род
Запрежна кола, кочија на две колца, на две тркала.
Употреба: Архаизам , Транспорт
Примери:
Потерајте ја двоколката кон онаа рамнина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи