а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двокатен

двокатни
Вид збор: Придавка
1. Што има два ката.
Англиски: two-storied
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
двокатна зграда
2. Што има два ката (за возила).
Англиски: double-decker
Употреба: Транспорт
Примери:
двокатни автобуси
FlexiMac
 менување на македонски глаголи