а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двои

двојат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Дели нешто, разделува, изделува од некаде, од нешто.
Англиски: separate Албански: ndaj
Примери:
Еден плот ги двои.
Ние не ве двоиме од нас.
2. Се истакнува, се разликува по боја, квалитет, карактер и сл.
Англиски: distinguish Албански: dalloj
Примери:
Куќата двои од другите во улицата.
3. (се двои) се дели
Англиски: separate Албански: ndahet
Примери:
Првпат се двојам од моите деца.
Изведенки
двоење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи