а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двоен

двојни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2906
1. Што е составен од два еднакви дела, члена или од два предмета.
Англиски: double
Примери:
Двоен прозорец.
Двојна стража.
2. Што е двапати поголем.
Англиски: double
Примери:
Двојното убиство го сторил во состојба на делумна пресметливост.
Двојна загуба.
Двојна порција.
3. Што се спроведува, што настанува на два начина.
Англиски: double
Примери:
Двојно книговодство.
Двојна природа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК