а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дводомен

дводомниот
Вид збор: Придавка
1. Што има, што живее во два дома.
Примери:
дводомен автор
2. Што е составен од два законодавни дома.
Употреба: Политика
Примери:
дводомен парламент
FlexiMac
 менување на македонски глаголи