а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двогодишен

двогодишниот
Вид збор: Придавка
Што има две години, што трае две години, што е по две години.
Примери:
Двогодишно дете.
Двогодишно растение.
Двогодишен биланс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи