а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двогласен

двогласниот
Вид збор: Придавка
Што е во два гласа.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Двогласно пеење.
Изведенки
двогласно прил.
Пример: Пее двогласно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи