а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двобој

мн. двобои
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9999
1. Борба со оружје меѓу двајца противници во присуство на сведоци.
Англиски: duel Албански: dyluftim
Примери:
Го набљудуваше тој смртоносен двобој како секундант.
2. Бој, битка меѓу две противнички војски, страни.
Англиски: battle Албански: betejë
Примери:
Доцна во ноќта заврши двобојот меѓу војските.
3. полемика, расправа
Англиски: argument Албански: argument
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ми претстои сериозен двобој за Балзак и Толстој.