а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двигател

мн. двигатели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18388
1. Машина што користи некаков вид енергија за движење на други машини или превозни средства.
Англиски: engine Албански: shtytës, motor
Примери:
електричен двигател
парен двигател
дизелов двигател
2. Тој или тоа што е движечка сила во развитокот, во успехот на нешто во дадена област.
Англиски: impetus Албански: impuls, stimul
Употреба: Преносно значење
Примери:
духовни двигатели на народот
Парите се основниот двигател.