а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двечки

двечките
Вид збор: Број
два, две
Англиски: two
Употреба: Дијалектен збор , Хипокористика
Примери:
Двечки јагниња.
Двечки дечиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи