а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двесте

двестете
Вид збор: Број
Број двапати поголем од сто; се бележи со бројката 200.
Англиски: two hundred
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи