а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двестедрамник

мн. двестедрамници
Вид збор: Именка, машки род
Шишенце што собира двесте драма течност, обично ракија.
Употреба: Архаизам
Примери:
Де, мала, еден двестедрамник и мезе од кукурек.
Седи, пуши и пие двестедрамници со ракија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи