а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двегодиначе

мн. двегодиначиња
Вид збор: Именка, среден род
Обично, за живо суштество, за дете што има две години.
Примери:
дете двегодиначе
FlexiMac
 менување на македонски глаголи