а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

два

двата
Вид збор: Број
Основен број поголем за една единица од еден; се бележи со бројката 2.
Англиски: two Албански: dy
Примери:
два брата, две сестри
два пара чевли
Изрази
Ни две, ни три - веднаш, без колебање, без одлагање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи