а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

два-тројца

два-тројцата
Вид збор: Број
Неопределено колку, двајца или тројца.
Примери:
Ќе дојдат уште два-тројца другари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи