а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

два-три

два-трите
Вид збор: Број
Приближно два, две или три.
Примери:
Учеше два-три месеца и после попушти малку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи