а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

два-тринаесет

два-тринаесетте
Вид збор: Број
Приближно, од дванаесет до тринаесет.
Примери:
Положивме два-тринаесет студенти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи