а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

два-триесет

два-триесетте
Вид збор: Број
Приближно, од дваесет до триесет.
Примери:
Поканивме два-триесет луѓе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи