а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

два-триесетмина

два-триесеттемина
Вид збор: Број
Приближно, од дваесет до триесет луѓе.
Примери:
На роденденот ќе дојдат два-триесетмина луѓе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи