а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

двајца

двајцата
Вид збор: Број
Две лица, маж и маж или маж и жена.
Англиски: two Албански: dy
Примери:
двајца браќа
двајца мажи
Се најдоа брат и сестра, двајцата се расплакаа.
Ајде, моме, ние двајца да се земеме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи