а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дванаесет

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложени придавки и именки покажува дека од тоа што го означува основата во другиот дел од сложенката има дванаесет.
Употреба: Математика
Примери:
дванаесетгодишен, дванаесетгодишник, дванаесетгодишнина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи