а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дванаесетпрстник

Вид збор: Именка, машки род
Првиот дел од тенкото црево.
Латински: duodenum Англиски: duodenum
Употреба: Анатомија
Изведенки
дванаесетпрстен прид.
дванаесетпрстниот
Пример: дванаесетпрстно црево
FlexiMac
 менување на македонски глаголи